odważne decyzje

Odważne decyzje biznesowe – kryteria wyboru właściwej drogi

Dylematy, jaką ścieżką pójść, jak postąpić, zadziałać, co zrobić, a z czego zrezygnować towarzyszą nam codziennie. Te mniejsze lub większe wyzwania biznesowe i prywatne, pociągają za sobą lawinę konsekwencji. Mogą przekierować nasze życie, karierę zawodową, przyszłość zespołów, a nawet firmy, w której pracujemy na zupełnie inne tory. Sam proces decyzyjny, w zależności od jego wagi może być mocno obciążający, stąd pewnie dla wielu z nas, podejmowanie decyzji biznesowych (które choćby w przypadku liderów i menadżerów są chlebem powszednim) jest tak trudne i rodzie wiele stresów. Są jednak pewne wskaźniki, koła ratunkowe, których zastosowanie może ten proces ułatwić.


Najbardziej znaną metodą jest:

  • ZA i PRZECIW – prosty bilans, za pomocą którego po spisaniu argumentów za jedną jak i za drugą opcją pokazuje jak na dłoni gdzie leży przewaga.
  • MACIERZ MOŻLIWOŚCI – co się stanie jeśli to zrobię, co się stanie jeśli tego nie zrobię, co się nie stanie jeśli to zrobię, co się nie stanie jeśli tego nie zrobię – takie rozpisanie opcji również bywa bardzo pomocne, bo to, co napisane wygląda znacząco bardziej konkretnie i bardziej wyraziście niż chaotyczne bicie się z myślami.

Oprócz metod przytoczonych powyżej wartościowe jest również:

  • POGŁĘBIANIE ŚWIADOMOŚCI – badanie własnych emocji i „natchnień” wewnętrznych, zwyczajnie „słuchanie siebie”. Umiejętność „zbadania” siebie, „poszerzenia świadomości” to wielka sztuka, czasem możliwa do opanowania tylko z pomocą specjalisty, terapeuty, który w tym procesie potrafi poprowadzić. Próbką tego procesu może być próba wizualizowania sobie siebie po podjęciu kolejno jednej, potem drugiej decyzji i spojrzenie na uczucia, jakie w związku z tym się w nas rodzą, co pojawia się wewnątrz nas. Strach, ulga, niepewność, radość, niepokój, spokój. Słuchaj tego co mówi Twoje serce i idź za tym co je porusza i co mu służy.
  • SZUKAJ RADY U KAŻDEGO MĄDREGO – szczególnie u ludzi, którzy Cię kochają, którym ufasz, którzy znają Ciebie, Twoją kondycję psychiczną, kontekst, w którym żyjesz, uwarunkowania, w jakich funkcjonujesz. Połączenie ich życzliwości, miłości i obiektywnego spojrzenia na Twój dylemat oraz wniesienie nowej perspektywy może okazać się niezwykle wartościowe.
  • NIE WIESZ CO ROBIĆ – PATRZ NA ZNAKI – to wspaniała rada, która zawsze sprawdza się znakomicie. Patrz na fakty, nie musisz od razu doszukiwać się nadprzyrodzonych zjawisk, szukaj tych zwykłych, opieraj się na tym, co przynosi życie, na tym co mówią do Ciebie codzienne wydarzenia, otoczenie biznesowe, w którym funkcjonujesz, kondycja Twojego zespołu, wyniki finansowe, codzienne zdarzenia. To wszystko doskonale skoryguje Twoje patrzenie na problemy i podpowie właściwy wybór.
  • WIEDZA – zdobądź jak najwięcej informacji na temat sytuacji, w jakiej się znalazłeś. Każda nowa „dana” rozjaśnia kontekst i podpowiada kolejne alternatywy
  • ZNAJDŹ COACHA/MENTORA/PRZEWODNIKA DUCHOWEGO – „rozeznanie specjalisty” osoby, która ma dobre przygotowanie do wsparcia w procesie zmiany i potrafi merytorycznie odnieść się do Twoich dylematów niejednemu już wyszło na dobre
  • SŁOWO – osoby wierzące często opierają się na Ewangelii i Piśmie Świętym i właśnie to Słowo traktują jako wyznacznik i wskazówkę do tego, co powinni w danej sytuacji zrobić. Mogą to być Słowa czytań z danego dnia czy też spontaniczna lektura. Wierzcie mi, znam wiele osób, dla których ten sposób okazał się nomen omen zbawienny.
  • WEWNĘTRZNY POKÓJ – kiedy już podejmiesz decyzję, możesz od razu spróbować ją „sprawdzić” i „zweryfikować”, bo każda podjęta decyzja, jeśli przynosi POKÓJ wewnętrzny jest właściwa. Dla tej sytuacji, dla tego momentu w Twoim życiu, dla tej, aktualnej kondycji, w jakiej właśnie jesteś

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *