Egoizm czy zdrowy selfcare?

11 kroków do wellbeingu:

✔️1. Aktywność fizyczna – jak czujesz się w swoim ciele? Jak dbasz o swoje zdrowie? Czy jesteś czujny na sygnały płynące z Twojego ciała?
✔️2. Dobry sen – ile dajesz sobie czasu na regenerację? Co przedkładasz ponad sen? Co staje się ważniejsze od 7 godzin bycia offline w życiu?
✔️3. Dieta, regularne posiłki oraz post/detoks – na ile nagradzasz się jedzeniem za trudy codzienności? Na ile Twoje codzienne aktywności stają się pilniejsze od regularnych posiłków? Czy jesteś w stanie odmówić sobie jedzenia rzeczy, które Ci nie służą? Czy potrafisz zdecy dować się na post/detoks, który pomoże zrobić Ci krok w głąb siebie i odnaleźć drogę do wewnętrznej wolności od materialnego przesytu?
✔️4. Odpoczynek – Czy potrafisz „zmarnować” czas na siebie samego? Czy uważasz, że jesteś warty swojego czasu? Które miejsce w hierarchii ważności zajmujesz Ty sam?
✔️5. Równowaga – czy troszczysz się z równą uwagą o każdą część siebie? Czy jesteś uważny na podejmowane przez siebie aktywności czy może skupiasz się jedynie na wyczerpujących treningach fizycznych czy eksploatowaniu siebie tylko zawodowo lub tylko w jednej roli – pracownika, matki, ojca?
✔️6. Balans i satysfakcja w zakresie wszystkich ważnych sfer życia – czy czujesz satysfakcję ze sposobu w jaki funkcjonujesz w każdej sferze swojego życia? Rodzinnej, zawodowej, finansowej, rozwoju osobistego, hobby, relaksu, relacji z innymi, zdrowia i kondycji fizycznej, psychicznej, duchowości? Czy dbasz o balans między tymi obszarami?
✔️7. Dbanie o własne kompetencje psychologiczne i społeczne – Czy starasz się być coraz lepszy w obszarze relacji z innymi? Czy dbasz o utrzymanie zdrowych, satysfakcjonujących kontaktów z ludźmi? Czy potrafisz słyszeć, mówić otwarcie o własnych uczuciach, opiniach?
✔️8. Świadomość własnych praw – czy jesteś świadomy swoich praw i masz odwagę się o nie upominać bez poczucia bycia nie OK i bez obawy o krzywdę drugiego?
✔️9. Praca nad poczuciem własnej wartości, samoakceptacja – czy starasz się pokochać siebie tak jak na to zasługujesz? Czy wierzysz, że jesteś warty prawdziwej miłości, a Twoje doświadczenia z przeszłości nie determinują Twojej wartości?
✔️10. Dobra organizacja i planowanie pracy – czy dbasz o swój kalendarz i sposób w jaki planujesz swoje zadania? Czy potrafisz powiedzieć STOP kiedy zadań jest zbyt wiele? Czy jesteś asertywny wobec osób, które przekraczają Twoje granice?
✔️11. Pomoc specjalistyczna – czy masz odwagę poprosić o pomoc, kiedy staje się to potrzebne? Czy wierzysz, że to jest ok, kiedy przyznajesz, że potrzebne Ci wsparcie psychologiczne, psychoterapia, coaching, grupa wsparcia?

ODWAGI w podejmowaniu decyzji o byciu szczęśliwym!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *