Proces terapeutyczny

RELACJA terapeutyczna to kluczowy czynnik leczący pojawiający się w początkowej fazie procesu terapeutycznego. Sama psychoterapia, niezależnie od nurtu w jakim jest prowadzona przechodzi przez pewne etapy, które służą ostatecznie konstruktywnej i leczącej zmianie

Co dzieje się w trakcie procesu?

  • WGLĄD, POSZERZENIE ŚWIADOMOŚCI, ZROZUMIENIE PRZYCZYN PROBLEMÓW – to czas, kiedy słucham gdzie boli, poznaję historię i doświadczenia życiowe Pacjenta. Identyfikujemy wspólnie błędne przekonania, schematy działania, dysfunkcyjne zachowania, które są źródłem bólu, nie przynoszą satysfakcji, utrudniają życie. To czas na nazwanie emocji, poznanie ich źródeł, poznanie swojego wewnętrznego świata uczuć, jego wewnętrznej integracji i akceptacji. To czas na zmierzenie się z przeszłością, często powrót do trudnych relacji i wydarzeń, domknięcie spraw niedokończonych.
  • PRZYGOTOWANIE DO ZMIANY I ĆWICZENIE NOWYCH ZACHOWAŃ – tu odnajdujemy nowe wzorce, poszerzamy swoją wewnętrzną mapę i repertuar zachowań. Testujemy nowe sposoby reagowania, szukamy nowych alternatyw, badamy dostępne możliwości, sprawdzamy je w bezpiecznych warunkach z terapeutą, uczymy się nowych umiejętności, poznajemy nowe perspektywy i interpretacje rzeczywistości.
  • UTRWALANIE I ROZSZERZANIE ZMIAN – to czas na omawianie planów na przyszłość, przygotowywanie się do ich realizacji, analizowanie posiadanych zasobów, opracowywanie planów alternatywnych, przewidywanie potencjalnych trudności, planowanie działań.

Niby proste jednak niesamowicie angażujące bo wymaga wiele odwagi, samozaparcia, morza motywacji i poczucia, że ból wynikający z braku „ruchu” jest większy niż ryzykowna podróż, misja ratownicza w głąb i do siebie.

Z dobrym przewodnikiem jest zawsze bezpieczna.
Dzięki dobremu przewodnikowi przynosi zrozumienie siebie i daje upragnioną satysfakcję z życia.

Odwagi!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *