- Jak radzić sobie z tym czego teraz doświadczamy?
- Jak pomieścić w głowie to co dzieje się na świecie?
- Jak oswoić nieznane, które czai się za rogiem?
- Jak przewartościować swoje życie i zaadaptować się do zmieniającego się świata?
Poniżej kilka wskazówek dla każdego z nas.
1. Słuchaj siebie i miej w sobie przestrzeń na wszystkie emocje, które się pojawiają. Każda strata – w tym wypadku poczucia bezpieczeństwa i stabilności – przechodzi przez kilka faz. Są one naturalne. Nie wolno ich ani lekceważyć ani rugować z procesu doświadczania. To naturalne że pierwszą reakcją na stan zagrożenia, niebezpieczeństwa jest lęk, przerażenie, obawa. To naturalne, że pojawia się szok, bunt i zaprzeczanie, że doświadczasz złości, że czujesz panikę, doświadczasz załamania, może ulgi, że to napięcie, w którym żyliśmy tak długo wreszcie się skończyło. Możesz czuć się bezsilny, chcieć się poddać biegowi wydarzeń w poczuciu, że nie masz tu żadnego wpływu, chcieć zaakceptować sytuację, lub przeciwnie, podjąć postanowienie o działaniu – na miarę własnych możliwości – pomocy materialnej, czy jakimkolwiek innym wsparciu.
Wszystkie te emocje są OK.
Jeśli ich doświadczasz jesteś OK.
Masz prawo czuć każdą z nich.
I masz prawo o nich mówić otwarcie.
2. Bądź uważny na wszystko czym karmisz się w tej trudnej sytuacji. Limituj dopływ informacji, które obecnie są wyjątkowo drastyczne i dramatyczne. Wybierz 2,3 źródła informacji i sprawdzaj je 2,3 razy dziennie. Nie bombarduj się ciągłym strumieniem wiadomości z czerwonym paskiem. Wyłączaj telewizor i korzystaj z niego z umiarem i rozsądkiem.
3. Przekieruj swoją uwagę na alternatywne aktywności. Próbuj aktywności fizycznych. Może to być sprzątanie, bieganie, taniec, gotowanie, głupie lepienie pierogów👩🏼🍳. Wszystko to po pierwsze odwraca uwagę od dramatycznych informacji, po drugie odbarcza głowę i pozwala jej oraz Twoim emocjom odpocząć poprzez skupienie się na mechanicznych, powtarzalnych czynnościach. Szczególnie energetyczne czynności, jak bieganie, taniec, sprzątanie, praca w ogrodzie pozwala wyrzucić nadmiar skontenerowanych emocji i oczyścić głowę i serce.
5. Pamiętaj o odpoczynku, odprężeniu i relaksacji. Wiesz najlepiej co Cię odpręża, co pomaga Ci pozbyć się stresu i napięcia w ciele. Stosuj to, żeby zadbać o siebie.
6. Dbaj szczególnie o relacje z bliskimi. Bądź w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną, bo to daje siłę i doświadczenie wsparcia, solidarności, poczucia zrozumienia. Nie bądź w tym czasie samotny.
7. Pomyśl, jakie masz zasoby i czym możesz się podzielić. Obdarzanie pomocą i wsparciem potrzebujących daje poczucie sprawstwa, kontroli i odbudowuje poczucia bezpieczeństwa.
8. Zadbaj o siebie, bądź dla siebie wyrozumiały.
9. Porozmawiaj ze specjalistą, poproś o wsparcie, jeśli nie radzisz sobie z nadmiarem stresu.